Pre rozhodnutie ÚS o Harabinovi môže prísť návšteva z Rady Európy

09.12.2013 Bratislava

Bratislava 9. decembra (TASR) - Neobnovenie disciplinárneho konania na Ústavnom súde (ÚS) SR proti predsedovi Najvyššieho súdu (NS) SR Štefanovi Harabinovi môže mať ako jeden z dôsledkov aj návštevu Výboru ministrov Rady Európy.

Upozornila na to zástupkyňa Slovenska pred Európskym súdom pre ľudské práva (ESĽP) Marica Pirošíková. Pripomenula, že výbor ministrov, ktorý kontroluje dodržanie záväzkov vyplývajúcich z rozsudkov ESĽP a neukončí ich sledovanie, pokiaľ ich nepovažuje za splnené, sleduje aj Harabinov prípad.

"Pracovníčka sekretariátu Výboru ministrov Rady Európy dňa 5. decembra 2013 počas bilaterálnych rokovaní týkajúcich sa výkonu slovenských rozsudkov v Štrasburgu avizovala v súvislosti s neobnovením konania na vnútroštátnej úrovni možnú návštevu Ústavného súdu SR," informovala Pirošíková. Sama vyjadrila znepokojenie nad rozhodnutím pléna Ústavného súdu, ktoré zamietlo Harabinov návrh na obnovu konania. "V prípade porušenia článku 6 Dohovoru, by sa mal sťažovateľ v rozsahu, v akom je to možné, dostať do situácie, v akej by bol, ak by požiadavky tohto článku boli rešpektované. Najvhodnejšia forma nápravy, v prípadoch podobných predmetnému, by mala byť obnova konania," uviedla Pirošíková.

Ústavný súd v roku 2011 potrestal Harabina 70-percentnou zrážkou z platu na jeden rok. Disciplinárny trest pre neho iniciovala bývalá ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská za nevpustenie kontroly ministerstva financií na NS SR v roku 2010. Šéf NS SR sa následne obrátil na ESĽP, lebo podľa neho bolo porušené jeho právo na nestranný súd. To európsky súd 20. novembra 2012 uznal a odporučil, aby ÚS SR v prípade opätovne rozhodol. Harabinovu požiadavku o náhrade nemajetkovej ujmy vo výške 100.000 eur a ušlého príjmu vo výške 50.000 eur ESĽP zamietol, priznal mu náhradu iba 3000 eur.

ÚS SR pod vedením predsedníčky Ivetty Macejkovej 29. októbra tohto roku väčšinou hlasov obnovu konania zamietol. O návrhu rozhodovalo desať sudcov ÚS, dvaja boli z rozhodovania vylúčení, jeden sudca bol práceneschopný. K rozhodnutiu pripojili odlišné stanovisko sudcovia Ľubomír Dobrík, Milan Ľalík a Ivetta Macejková. Harabin už avizoval, že sa pre toto rozhodnutie Ústavného súdu opäť obráti na ESĽP. "Ja musím ísť, nie kvôli sebe, kvôli tomu, aby tu nastal právny štát. To sa môže stáť ktorémukoľvek občanovi. Ja ako predseda Najvyššieho súdu, keby som nešiel do Štrasburgu, tak by som dal zlý signál, že tí, ktorí zneužívajú svoje funkcie na Ústavnom súde, si tu môžu robiť, čo chcú," avizoval Harabin. 
 

Vyberte región

mark